Ranglista Shqiptare Korrik 2014

1. Nuri Seferi (Gostivarë)
2. Haxhi Krasniqi (Junik)
3. Festim Kryeziu (Mleqan)
4. Besar Nimani (Mitrovicë)
5. Arnold Gjergjaj (Gjakovë)


 

Read more: Ranglista Shqiptare Korrik 2014

Nuri Seferi: Qytetar Nderi në Tepelenë

Pas qytetit të Gostivarit, edhe qyteti i Tepelenës e ka emëruar Boksierin Shqipëtarë Nuri Seferi "Qytetar Nderi". Seferit dje i është dorëzuar mirënjohja zyrtare nga Këshilli Bashkiak i Tepelenës. Nuri Seferi është aktualisht Kampion WBO i Europës në kategorinë "Cruiser" 90 kg, këtë titull e ka fituar për herë të tretë me 16 Maj 2014 në Gjermani.



 

Read more: Nuri Seferi: Qytetar Nderi në Tepelenë

Gjetan Keta është i bindur në fitore

Boksieri i peshave të mesme Gjetan Keta me 19 Korrik do të lufton për titullin WBC Euro-Aziatikë dhe pretendon të fiton këtë titull, pasi që gjindët në form shumë të mirë dhe është jashtëzakonisht i motivuar për këtë luftë të madhe për të, e para për një titull internacional. Në këtë mbrëmje që do të zhvillohet pas vetëm 10 ditëve në Sallen "Kickboxen Deutschland" në Mynih do të ngjiten në ring edhe shumë luftëtarë të tjerë shqiptar dhe të huaj.

Read more: Gjetan Keta është i bindur në fitore

Chagaev prap Kampion bote - fiton ndaj Oquendo

Boksieri nga Usbeksitani, 35 vjeqari Ruslan Chagaev u bë të Dielen për herë të dytë Kampion Bote në peshat e rënda të boksit profesionist, ai edhe si amatorë ka qenë kampion bote, por tani nuk e kishte pritur askush se pikërisht Chagaev do të fiton gjerdanin e artë edhe njëherë. Pas falimentimit të klubit gjerman Universum Box Promotion, për të cilin klub Chagaev ka luftuar disa vite, ishte e vështirë që Chagaev të gjenë një Promotor tjetër në Gjermani dhe u rikthye në vëndlindje!

Read more: Chagaev prap Kampion bote - fiton ndaj Oquendo

Oleksandr Cherviak e sfidon Haxhi Krasniqin

Boksieri 33 vjeqar nga Ukraina Oleksandr Cherviak është sfiduesi i Haxhi Krasniqit për duelin e caktuar me 26 Korrik 2014. Në këtë luftë bëhët fjalë për 2 tituj të mëdhej internacional: 1. WBO International dhe 2. WBA Continental. Duke e mbrojtur titullin e WBO-së dhe duke e fituar një titull të WBA-së Haxhi Krasniqi do të mund të shpallej sfidues i kampionit të botës në njëren Federatë apo në tjetrën. Federatat WBA dhe WBO janë dy ndër 4 Federatat më të mëdha, më të lashta dhe më të famshme në botë. Titullin e botës në kategorinë gjysmë të rëndë në WBA e mbanë gjermani Jürgen Brähmer, ndërsa në WBO Sergey Kovalev nga Rusia.
 

Read more: Oleksandr Cherviak e sfidon Haxhi Krasniqin