Faton Vukshinaj fiton me K.O. në raundin 6

Fitore me K.O. në raundin 6 për boksierin shqiptar Faton Vukshinaj 1-0-0 ndaj Javad Sadeghi 7-0-0 në Düsseldorf të Gjermanisë. Vukshinaj dhe Sadeghi e zhvilluan duelin kryesor të mbrëmjes para 1.000 shikuesve në Düsseldorf dhe ju sollen shikuesve një duel të bukur, ku dominonte boksieri shqiptar. Në raundin 6 e rrëzoj kundërshtarin 2 herë dhe kështu triumfoj edhe në duelin e tij të dytë para kohe Faton Vukshinaj.

Read more: Faton Vukshinaj fiton me K.O. në raundin 6

Abraham fiton ndaj Krasniqit me pikë!

Arthur Abraham fiton ndaj Robin Haxhi Krasniqit me pikë pas 12 raundeve të boksit të nivelt më të lartë botëror. Deri në raundin e 7, Krasniqi ishte tek dy gjyqtar me 1 pikë përpara. Pas një lëndimi në sy, kur i është pamundësuar të pamurit në syrin e djathë dueli ndryshoj në favor të Abrahamit i cili e tregoj provojen e tij të madhe.

Read more: Abraham fiton ndaj Krasniqit me pikë!

Statistikat rreth duelit: Krasniqi vs. Abraham

DUELI HISTORIK PËR BOKSIN SHQIPTAR: ROBIN HAXHI KRASNIQI vs. "KING" ARTHUR ABRAHAM:

HAXHI KRASNIQI:

Duele: 50 // Fitore: 46 (17 me K.O.) // Humbje: 4 // Duele për titullin e botës: 2 // Aktualisht Nr. 3 në botë në Federatën WBO (njëra ndër 4 Federatat me vlera botërore), dhe Nr. 14 në botë në ranglisten e pavarur kompjuterike www.boxrec.com/boxer/334763

ARTHUR ABRAHAM:

Duele: 50 // Fitore: 45 (30 me K.O.) // Humbje: 5 // Duele për titullin e botës: 22 // Aktualisht Nr. 2 në botë në Federatën WBO (njëra ndër 4 Federatat me vlera botërore), dhe Nr. 4 në botë në ranglisten e pavarur kompjuterike www.boxrec.com/boxer/208432

Read more: Statistikat rreth duelit: Krasniqi vs. Abraham

Magomed Shaburov quhet trajneri i ri i Haxhi Krasniqit

Felix Sturm dhe Gennady Golovkin jane vetem dy Kampion Bote me te cilet ka punuar Magomed Shaburov. Trajneri me prejardhje nga Taxhikistani, jeton dhe vepron ne Gjermani tani mbi 20 vite. Si boksier amator Shaburov i ka zhvilluar vet mbi 350 duele dhe ka korrur suksese ne mbar boten.


Luan Dreshaj: "Shaburov ka 3 muaj qe eshte ne ekipin tone #TeamKrasniqi dhe per kete jam shume i lumtur. Nuk kemi fjal te keqija per ish-trajnerin Dzemski, Haxhiu ka ushtruar me te 6 vite dhe ka pas shume triumfe, por pas 2 humbjeve ne duele te medha kemi vendosur te bejme ndryshime. Shaburov eshte nje klase me larte, ka cilesi shume me te madhe se Dzemski, andaj edhe presim permiresime ne strategji te luftes, por edhe ne teknik".

Read more: Magomed Shaburov quhet trajneri i ri i Haxhi Krasniqit