Fitim Latifi lufton për titullin Finlandez

Boksieri nga qyteti Vushtri i Kosovës, me vëndbanim të Finlandë, Fitim Latifi do të përballet me 30 Nëntor me vëndasin Timo Laine në një luftë 10 raundshe. Timo Laine është kampion i Finlandës në kategorinë e mesme dhe i ka të fituara 9 nga 11 duele profesioniste. Ndërsa Fitim Latifi është i pamposhtur dhe e sfidon këtë titull që në duelin e 8 të tij.

Read more: Fitim Latifi lufton për titullin Finlandez

New York: Sherifi ndahet me barazim ndaj Graves

Boksieri nga Presheva Sevdail Sherifi ishte i pa-fatë edhe në paraqitjen e tij të dytë në SHBA. Të Shtunen me 16 Qershor Sherifi luftoj në New York ndaj vendasit Quantis Graves, por nuk arriti të shenon fitore. Lufta shkoi mbi 6 raundet e caktuara dhe u vlersua nga 3 gjyqtarët njejt 57:57, barazimë. Ndërkohë Sherifi pohon në facebook të ketë fituar luften, ndërsa rivali i tij përmes këti rrjeti social i ofron rematch!

Read more: New York: Sherifi ndahet me barazim ndaj Graves

Talentët Shqipëtarë shumë të suksesshëm!

Në fundjavën e kaluar u ngjiten në ring disa talent të boksit shqiptarë në Gjermani, fjala është për: Festim Kryeziu, Butrint Rama, Arijan Sherifi, Flamur Elezaj dhe Mergim Ajdinaj. Të gjithë këta shenuan të Shtunen fitore në Gjermani. Fitorja më e madhe i takon Festim Kryeziut i cili e mposhti ish kampionin e botës Junior Witter, gjithashtu Arijan Sherifi e kishte një kundërshtarë me provoj të madhe dhe e mposhti me T-KO në raundin 5.

 

Read more: Talentët Shqipëtarë shumë të suksesshëm!

Steve Herelius e sfidon Nuri Seferin

Boksieri shqiptar i kategorisë "Cruiser" Nuri Seferi është rikthyer në stervitje para disa javësh. Një lëndim në dorë e kishte shtyer për të anuluar duelin e tij në Gusht, ndërsa tani për fat të mirë çdo gjë është në rregull, stervitjet e kampionit janë duke shkuar si është më së miri. Me 20 Dhjetor 2013 Seferi do të rikthehet në ring më i fuqishëm së kurrë më parë dhe përballë do të ketë një ish kampion bote, francezin shumë të mirënjohur Steve Herelius. Nuri Seferi në luften e 40 profesioniste do të lufton ndaj Steve Herelius i cili është padyshim një ndër kundërshtarët më të vështirë që kishte Seferi ndonjëherë.
 

Read more: Steve Herelius e sfidon Nuri Seferin

Festim Kryeziu e bën të "pamunduren" të mundur

Festim Kryeziu e mposhti ish kampionin e botes ne "Welterweight" Junior Witter me poena mbi 10 raunde. Kryeziu arriti madje te shtrin ne dysheme kundershtarin e tij ne raundin e 10, kjo është një ndër fitoret më të mëdha që ka patur një boksier shqiptar në moshen 22 vjeqare ndonjëherë. Në 4 raundet e para Kryeziu kishte vështirësi, por pastaj e mori duelin nën kontroll me shumë mençuri.

Read more: Festim Kryeziu e bën të "pamunduren" të mundur