Emra të ri në Arenën e Boksit Shqipëtarë

Arena e Boksit Shqipëtarë është duke sjellur gjithnjë e më shumë emra të ri. Numri i boksierëve profesionist shqiptar po shtohet dita ditës dhe siq e kemi cekur edhe më parë, ndërkombtarizimi i këti sporti nuk është problem, ky lloj i sportit shumë i suksesshëm e ka problem kombëtarizimin në trojet shqiptare! Arijan Sherifi, Kasim Gashi, Nazmi Kurti dhe Mergim Ajdinaj janë emrat e ri që së fundmi kanë kaluar në boksin profesionist.

Read more: Emra të ri në Arenën e Boksit Shqipëtarë

Luan Krasniqi me 16 Nëntor në ring për bamirësi

Ish boksieri i kategorisë së rëndë Luan Krasniqi do të ngjitet në ring në një duel jo-zyrtar të garave të boksit, por që ka një qëllim shumë të mirë! Krasniqi do i kryqezon dorëzat e boksit me Uwe Hück një biznesmen gjerman (pjestarë i kompanisë Porsche AG) i cili pasion e ka politiken dhe taiboksin. Në parameqe do të ketë duele zyrtare të boksit profesionist, një ndër ato është dueli Festim Kryeziu vs. Junior Witter.

Read more: Luan Krasniqi me 16 Nëntor në ring për bamirësi

29 Nëntor: Agron Xhila vs. Braimah Kamoko në Gana

Boksieri nga Struga i cili garon në kategorinë "Cruiser" Agron Xhila do të lufton me 29 Nëntor 2013 në Shtetin Afrikan të Ganës kundër vendasit, të pamposhturin Braimah Kamoko për titullin IBF Interkontinental të kategorisë kruzer. Një luftë 12 raundshe në një vënd plotësisht të panjohur, kundër një kundërshtari i cili është mik i ngusht i presidentit të shtetit, kjo është një sfidë shumë e vështirë!

Read more: 29 Nëntor: Agron Xhila vs. Braimah Kamoko në Gana

Petrit Dobroshi debuton me sukses si trajnier!

Ish boksieri i kategorisë gjysmë të rëndë, nga Peja, Petrit Dobroshi e ka ndërruar profesionin e tij pas më shumë se 100 dueleve amatore dhe 18 dueleve profesioniste. Dobroshi tani e bënë punën e trajnierit dhe këtë me shumë sukses në nivel botërorë! Si boksier amator Dobroshi ishte i shkelqyer, arriti suksese të mëdha, ndërsa si profesionist pas 18 dueleve dhe disa lendimeve shumë të ndërlikuara ka vëndosur që tërhiqet nga sporti aktiv dhe të bëhet trajnier!

Read more: Petrit Dobroshi debuton me sukses si trajnier!

Lajm+Video: Shpetim Shala triumfon në Vëndlindje

Atleti 28 vjeqar nga Peja e Kosovës e shenoi fitoren e 17 të boksit profesionist në mbrëmjen e së Shtunës në vëndlindje! Shala luftoi në Pejë kundër Vasile Dragomir nga Rumania, dueli ishte i përcaktuar për 8 raunde por boksieri musafir nuk i kaloj dotë të gjitha raundet, ai u dorëzua që në fundin e raundit të katërt. Shala fiton me T-K.O.

Read more: Lajm+Video: Shpetim Shala triumfon në Vëndlindje