Juan Marquez e rrezon "të madhin" Manny Pacquiao

Meksikani 39 vjeqar Juan Manuel Marquez e ka rrëzuar mbrëmë në Las Vegas papritmas boksierin Nr. 1 në botë mbi të gjitha kategoritë, filipinasin Manny Pacquiao. Marquez dhe Pacquiao e kishin mbrëmë duelin e katërt të përbashkët, në duelin e parë të tyre në vitin 2004 ata janë ndarë me barazim, pastaj në duelin e dytë ka fituar Pacquiao me poena (2008) sikur edhe në duelin e tretë në vitin 2011.

Read more: Juan Marquez e rrezon "të madhin" Manny Pacquiao

2 Shkurt: Felix Sturm kundër Sam Soliman

Ish-kampioni i botës në peshen e mesme Felix Sturm do të rikthehet në ring me datë 2 Shkurt 2012, pas humbjes që e pësoi me 1 Shtator të këti viti kundër Daniel Geale nga Australia. Sturm prap do të lufton kundër një australiani, kundërshtar i tij do të jetë 39 vjeqari Sam Soliman në një duel 12 raundësh të vlefshëm si "Eliminator" pra duel kualifikues për titullin e botës.

Read more: 2 Shkurt: Felix Sturm kundër Sam Soliman

Gjyqtarët i humben betejen turkut Firat Arslan

42 vjeqari Firat Arslan e rrahu mbrëmë në Halle të Gjermanisë kampionin WBO të botës në kategorinë Cruiserweight Marco Huck 12 raunde pa ndalë, por gjyqtarët e luftes nuk ia dhanë fitoren. Marco Huck u shpall padrejtësisht fitues i një dueli të njëanshëm nga Firat Arslan i cili në 12 raunde e kishte demoluar boksierin nga Sanxhaku me fuqinë e tij kondicionale duke e goditur nga afër, sidomos me doren e majtë.

Read more: Gjyqtarët i humben betejen turkut Firat Arslan

Klitschko dhe Cleverly i fitojn betejat

Kampioni absolut i botës në peshat e rënda Wladimir Klitschko ka arritur mbrëmë në Hamburg të Gjermanisë që të mbron titujt e tij me poena mbi 12 raunde. Lufta kundër Wach ka qen ndoshta lufta më e bukur e të gjitha kohrave nga Wladimir Klitschko. Wach e tronditi Klitschkon në raundin 5.

Read more: Klitschko dhe Cleverly i fitojn betejat

Rezultate nga fundjava 39/2012 Në

Në fundjaven që po e lëmë pas kishte disa duele interesante në arenën ndërkombtare dhe dy duele të vogla në arenën shqiptare. Në Villars-sur-Glane të Zvicrës doli në ring Sevdail Sherifi dhe shenoi fitorje me T-KO ndaj hungarezit tamas Bajzath i cili në 5 duele ishte i pamposhtur.

Read more: Rezultate nga fundjava 39/2012 Në