Felix Sturm mbron titullin e botës me sukses

(Super) Kampioni WBA i botës në kategorinë e mesme Felix Sturm ka mbrojtur titullin e tij ndaj anglezit Martin Murray me plot meritë duke e dominuar me epërsi mbi 12 raunde, por gjyqtarët e luftës e vlerësuan këtë duel spektakular vetëm me një barazim. Sturm edhe me një barazim e mban titullin, duelin e shikuan mbi 4,5 Milion gjerman në SAT1.

Read more: Felix Sturm mbron titullin e botës me sukses

Manuel Charr dhe Alexander Alexeev fitojnë tituj nga WBC

Mbrëmë në Cuxhaven të Gjermanisë u mbajt një mbrëmje e boksit me disa duele interesante ndërkombëtare, duelet kryesore ishin Manuel Charr vs. Marcelo Luiz Nascimento dhe Alexander Alexeev vs. Daniel Bruwer. Kjo mbrëmje u organizua nga EC Boxpromotion e Hamburgut.

Read more: Manuel Charr dhe Alexander Alexeev fitojnë tituj nga WBC

10 Dhjetor: Wladimir Klitschko vs. Jean Marc Mormeck

Kampioni i shumëfisht i botës në peshat e rënda Wladimir Klitschko do të mbron titujt e tij kundër ish-kampionit të botës në peshat "Cruiser" i cili ka kaluar në kategorinë e rëndë Jean Marc Mormeck. Klitschko dhe Mormeck do të luftojnë me 10 Dhjetor në "Esprit-Arena" Düsseldorf.

Read more: 10 Dhjetor: Wladimir Klitschko vs. Jean Marc Mormeck

Marco Huck sulmon vëllezërit Klitschko

Kampioni WBO i botës në kategorinë "Cruiserweight", me paraardhës shqiptarë, Marco Huck tani ka filluar seriozisht të punon drejt një dueli me njërin nga vëllezërit KLITSCHKO. Boksieri 26 vjeçar i ftoj parmbrëmë vëllezërit Klitschko për luftë nga Studio e showmasterit gjerman Stefan Raab në programin TV-Total (Prosieben).

Read more: Marco Huck sulmon vëllezërit Klitschko

Francesco Pianeta: Një boksier italian me paraardhës shqiptarë!

Boksieri i peshave të rënda nga Italia Francesco Pianeta i cili jeton dhe vepron në Gjermani shpalos për AlbanianBoxing.com biografinë e tij! Ai është ndoshta njëri ndër boksierët më të qëndrueshëm në botë. Pianeta në ring akoma është i pamposhtur, por ai ia ka ndal mbanë edhe një sëmundje të vështirë, me të cilën nuk janë konfrontuar shumë boksier deri tani.

Read more: Francesco Pianeta: Një boksier italian me paraardhës shqiptarë!