Vukshinaj dhe Shala triumfojnë në Pejë

BOKSIERET PROFESIONIST SHQIPTAR FATON VUKSHINAJ DHE SHPETIM SHALA I FITUAN DUELET E TYRE NDAJ KUNDERSHTAREVE NGA MALAWI TE PREMTEN E KALUAR NE PEJE. VUKSHINAJ E RREZOJ RIVALIN MASAMBA 4 HERE! Para 2.500 shikuesve ne palestren Karragaqi te Pejes dhe qindra mijera shikuesve ne RTV21 Plus u zhvillua te Premten nje mbremje e bukur e boksit me 5 duele amatore dhe 3 duele profesioniste. 

Duelet kryesore ishin: Vukshinaj vs. Masamba dhe Shala vs. Chiotcha. Faton Vukshinaj e kishte nje kundershtar me te gjate dhe me provoj te madhe para vetes, por arriti ta rrezon me goditje ne trup qe ne raundin 2, megjithate Masamba e vazhdoj luften, madje ishte i rrezikshem ne cdo sekond. Por Vukshinaj e kerkonte KnockOut-in dhe keshtu e rrezoj kundershtarin edhe 3 here te tjera ne raundet 3, 4 dhe 5. Megjithate dueli shkoi mbi kohen e caktuar te 6 raundeve dhe fitues shume bindes doli Faton Vukshinaj. Ky duel e ngriti sallen ne kembe dhe solli kenaqesi te madhe tek shikuesit. Kjo ishte fitorja e 4 per Vukshinaj i cili e synon majen e botes ne kategorine e mesme 72 kg, raporton AlbanianBoxing.com.

Ne duelin kryesor te mbremjes luftuan Shala vs. Chiotcha, ky ishte nje duel i percaktuar per 8 raunde dhe shkoj poashtu mbi kohen e plote. Shpetim Shala e kishte perballe nje kundershtar shume te papershtatshem i cili ia veshtiresoj fitoren shume boksierit shqiptar, me stilin e tij afrikan te boksimit. Ky duel kishte momente kritike si nga ana e Chiotcha ashtu edhe nga ana e boksierit vendas Shala, gje qe nuk u prit mire nga shikuesit e pranishem, te cilet kishin deshire ta shohin boksierin e tyre duke shkelqyer. Chiotcha disa here e goditi Shpetimin padrejtesisht me koke dhe e ka perplasur per dysheme mbi 5 here duke e shtyer, por per fat te keq nuk u denua nga gjyqtari i ringut. Megjithate Shala i fitoj 5 deri ne 6 raunde sepse kishte me shume goditje se Chiotcha, i cili mund ti ket fituar vetem 2 deri ne 3 raunde te kesaj lufte shume te komplikuar, raporton AlbanianBoxing.com. 

Kjo ishte fitorja Nr. 22 e Pejanit Shpetim Shala i cili qe nga viti 2010 ka boksuar disa here ne vendlindjen e tij ne Peje.


AlbanianBoxing.com
30.07.2017